Jednym z podstawowych zabiegów stomatologicznych jest piaskowanie zębów. To czynność, która ma zabezpieczyć całą jamę ustną przed rozwojem drobnoustrojów. Często zabieg piaskowania zębów jest uzupełnieniem skalingu, a także wykonuje się go przed procesem wybielania zębów. Do kogo skierowane jest piaskowanie zębów? Na czym ten popularny zabieg polega?
Piaskowanie zębów
Zabieg piaskowania zębów jest czynnością oczyszczającą. Polega na usuwaniu licznych osadów płytki nazębnej oraz przebarwień z powierzchni zębów, zapobiegając przy tym próchnicy, chorobom dziąseł i paradontozie. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia zwanego piaskarką, która kieruje strumień piasku stomatologicznego w okolice zębów, nawet trudnodostępne miejsca zostają skutecznie wyczyszczone. W trakcie zabiegu piasek jest odsysany z jamy ustnej za pomocą ssaka. Po przeprowadzeniu piaskowania zaleca się wykonanie fluoryzacji, która ma dodatkowo wzmocnić szkliwo. W ciągu pierwszych kilku godzin po zabiegu nie można spożywać i pić barwiących produktów – kawy, herbaty lub wina, ponieważ zęby w tym okresie są szczególnie podatne na przebarwienia. Należy przy tym pamiętać, że w celu utrzymania jak najdłuższego efektu konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny całej jamy ustnej.
Piaskowanie zębów – dla kogo?
Zabieg piaskowania zębów jest skierowany głównie do palaczy oraz osób pijących duże ilości kawy i herbaty. Niektórzy ludzie borykają się z problemem stłoczonych zębów. W takim wypadku konieczne jest przeprowadzenie omawianego zabiegu nawet co 3 miesiące. Osoby, którym zależy na nienagannym wyglądzie uzębienia, a nie borykają się z większymi problemami, mogą wykonywać zabieg piaskowania zębów co o pół roku. Piaskowanie przeprowadza się również po przeprowadzeniu skalingu bądź przed wybielaniem zębów.